Wskaźniki bibliometryczne


Wskaźniki w wiodących bazach bibliometrycznych

1lSr+dMDX5QBApxAQFKS41GT1HfGIHv7pFFnDerT5nv8DhzbNPrk4zEcAAAAASUVORK5CYII=

H-index to wskaźnik uwzględniający liczbę publikacji oraz liczbę cytowań autora lub instytucji. Współczynnik określa liczbę publikacji cytowanych tyle samo lub więcej razy. Wartość indeksu zależy od dwóch czynników: liczby publikacji i ich popularności.

PRZYKŁAD: h=10 oznacza, że autor ma 10 publikacji cytowanych co najmniej 10 razy.

Indeks Hirscha wyliczany jest na podstawie danych z konkretnej bazy, dlatego wartości wskaźnika mogą być inne w każdej z nich.

IF to współczynnik wpływu czasopisma. Wartość IF dla danego roku wylicza się jako stosunek liczby cytowań w tym roku dla publikacji, które ukazały się w dwóch poprzednich latach, do liczby publikacji, które ukazały się w dwóch poprzednich latach. Obliczany jest raz w roku dla periodyków indeksowanych w bazie Journal Citation Reports (JCR) tworzonej przez firmę Clarivate Analytics.

xw+NjRiLoD+Ho0KunSev8P+i+FbhGwLxpAAAAAElFTkSuQmCC

Pod uwagę brane są czasopisma oraz materiały konferencyjne umieszczone w Web of Science Core Collection.

Wskaźnik IF nie jest znormalizowany – nie uwzględnia różnic pomiędzy dyscyplinami – dlatego nie można go wykorzystywać dla porównywania czasopism z różnych dyscyplin.

Wartość IF można sprawdzić w bazie Journal Citation Reports na platformie Web of Science.

5-Year Journal Impact Factor

Jest to współczynnik wpływu, pozwalający na ocenę czasopisma poprzez jego cytowalność w większym przedziale czasu. Zasada obliczeń jest taka sama jak w przypadku IF, natomiast pod uwagę bierze się okres ostatnich pięciu lat, a nie jak w przypadku IF – dwóch lat.

Jest to miernik cytowalności czasopisma. Zasada jego wyliczenia jest podobna do IF – liczbę cytowań odnosi się do liczby dokumentów w tym czasopiśmie. Różnicą jest przedział czasowy – dla danego roku pod uwagę brany jest okres czterech lat: dany rok plus trzy poprzednie – oraz uwzględniany typ dokumentów (są to zarówno artykuły recenzowane, jak i noty edytorskie czy listy do redakcji).

Cite Score to współczynnik dostępny w bazie Scopus, z tego też względu do wyliczenia jego wartości brane pod uwagę są czasopisma indeksowane w tej bazie.

Wskaźnik ten, podobnie jak IF, jest nieznormalizowany – powinno się go wykorzystywać jedynie do porównywania czasopism w obrębie jednej dyscypliny.

Do śledzenia cytowalności czasopisma w danym roku służy aktualizowany co miesiąc CiteScore Tracker.

SCImago Journal Rank (SJR) to współczynnik określający prestiż czasopisma. Im wyższa wartość tego wskaźnika, tym większe uznanie i rozpoznawalność periodyku. Wskaźnik SJR wyliczany jest na podstawie czasopism indeksowanych w bazie Scopus.

SJR opiera się na założeniu, że cytowania nie są sobie równe. Dlatego cytowania z czasopism z tej samej lub pokrewnej dyscypliny mają większą wagę, niż te z czasopism z innych kategorii tematycznych – zwiększa to prawdopodobieństwo, że są to cytowania uprawnione.

Przy wyliczeniu tego wskaźnika określa się średnią liczbę cytowań czasopisma z ostatnich trzech lat w stosunku do liczby dokumentów w tym czasopiśmie w tym samym okresie. Dodatkowo uwzględnia się wartość cytowań o wskaźnik SJR czasopism, z których te cytowania pochodzą – im więcej cytowań z czasopism o wysokim wskaźniku SJR, tym SJR danego tytułu będzie wyższy.

Mimo że do wyliczenia SJR bierze się pod uwagę kategorię tematyczną czasopisma, wskaźnik ten nie jest znormalizowany. Dlatego nie można pod względem wartości SJR porównywać czasopism z różnych dyscyplin.

Source Normalized Impact per Paper (SNIP) to wskaźnik określający wpływ czasopisma w dziedzinie. Przy wyliczeniach miernika bierze się pod uwagę średnią częstotliwość cytowań z danego roku za publikacje z poprzednich trzech lat w odniesieniu do potencjału cytowalności w dyscyplinie, którą reprezentuje czasopismo (dostępnego w Database Citation Potential). Pod uwagę bierze się również czas „dojrzewania” publikacji, czyli okres, jaki upłynął od momentu opublikowania do szczytu cytowań. Uwzględniane są wyłącznie artykuły oryginalne, przeglądowe i konferencyjne indeksowane w bazie Scopus.

SNIP to jedyny znormalizowany wskaźnik, pozwalający określić cytowalność czasopisma w danej kategorii. Dlatego przy jego zastosowaniu możliwe jest porównywanie periodyków z różnych dyscyplin.