Droga publikowania: złota, zielona, diamentowa

Droga publikowania: złota, zielona, diamentowa

Open Access dla autorów publikacji proponuje 3 drogi – każda z nich spełnia wymagania publikowania otwartego, a wybór należy do autora.

Droga złota, czyli „Gold OA” polega na opublikowaniu artykułu w recenzowanym czasopiśmie naukowym całkowicie otwartym, gdzie wydawca gwarantuje wolny i bezpłatny dostęp do treści czasopisma dla wszystkich zainteresowanych. Po stronie autora leży opłata APC. 

Niezależnie od publikacji w czasopiśmie otwartym dana publikacja może również być zdeponowana w repozytorium

Droga zielona, czyli „Green OA” to wariant dla tych autorów, którzy zdecydowali się na publikowanie artykułu w naukowym czasopiśmie zamkniętym, czyli subskrypcyjnym. Taka decyzja nie zamyka możliwości spełnienie warunku Open Access, jeżeli równocześnie ten artykuł będzie zdeponowany w otwartym repozytorium, do którego będą mieli wolny dostęp wszyscy zainteresowani.

Droga diamentowa/platynowa, czyli „Diamond OA” to publikowanie w czasopismach naukowych, przy czym kosztów nie ponosi ani autor, ani czytelnik; takie czasopisma zazwyczaj wydawane są przez towarzystwa naukowe, uczelnie lub ośrodki badawcze, które to pokrywają koszty redakcyjne. Wg danych za rok 2021 w drodze diamentowej ukazuje się 9% całkowitej liczby artykułów naukowych i 45% ogólnej liczby publikacji w modelu Open Access. 

Trzy drogi publikowania Open Access: Droga złota - Publikowanie czasopiśmie całkowicie otwartym. Po stronie autora leży opłata APC. ; Droga zielona - Publikowanie czasopiśmie zamkniętym  (subskrypcyjnym). Praca zdeponowana w otwartym repozytorium. ; Droga diamentowa/platynowa - Publikowanie w czasopismach naukowych, gdzie kosztów nie ponosi ani autor, ani czytelnik.
3 drogi publikowania Open Access

Czarny otwarty dostęp, czyli "Black Open Access" to niezgodny z prawem (nielegalny) dostęp do odpłatnych publikacji naukowych; obejmuje to także pozyskiwanie kopii artykułów z popularnych serwisów społecznościowych dla naukowców lub poprzez pirackie strony, niejednokrotnie wiążące się z łamaniem praw autorskich, brakiem zgody wydawców oraz bez kosztów, które ponoszone są przez różne podmioty w standardowych modelach publikowania otwartego.