Publikowanie otwarte – aktualne zalecenia NCN

Publikowanie otwarte - aktualne zalecenia NCN

Polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji

W dniu 31 maja 2020 roku została wprowadzona „Polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji. Polityka obowiązuje w umowach podpisywanych od 1 stycznia 2021 roku dla projektów wyłonionych w konkursach ogłoszonych 15 czerwca 2020 roku i później. Polityka jest spójna z Planem S, podpisanym przez NCN w 2018 roku.

Polityka obowiązuje w konkursach krajowych organizowanych przez NCN. Dotyczy wszystkich rodzajów publikacji, z wyjątkiem monografii, rozdziałów w pracach zbiorowych i recenzowanych utworów zebranych.

Narodowe Centrum Nauki – największy grantodawca w polskiej nauce – uściśla warunki publikowania OA, według których dokonywana jest ocena ekspercka i decyzja o przyznaniu grantu (w zakresie publikowania OA).

16 października 2023 NCN ogłosiło złagodzenie Polityki OA. Obowiązywać będzie do 31.12.2025.

Ścieżki publikowania

W tej chwili mowa jest o trzech dopuszczalnych ścieżkach publikowania:

  1. Ścieżka 1 – czasopisma otwarte z pełnym OA (według DOAJ) oraz czasopisma oferujące tzw. drogę diamentową; NCN zgadza się na opłatę APC. Do 31.12.2025 akceptowane będą wszystkie licencje CC 4.0. (a nie tylko CC BY).
  2. Ścieżka 2 – czasopisma hybrydowe oraz subskrypcyjne plus deponowanie wersji AAM w repozytorium (ale nie w każdym, powinno być w rejestrze OpenDOAR), tutaj ważna rola wykorzystywania Strategii Zachowania Praw Autorskich (par. 5 grantu NCN); NCN nie zgadza się na opłatę APC z funduszu grantowego. Do 31.12.2025 akceptowane będzie embargo, jeżeli preprint pracy, od razu po jej opublikowaniu na stronie wydawcy, zostanie udostępniony na licencji CC BY w repozytorium indeksowanym w openDOAR (preprint musi mieć nadany numer DOI lub inny trwały identyfikator) oraz gdy po upływie embargo wersja AAM zostanie udostępniona w repozytorium indeksowanym w openDOAR.
  3. Ścieżka 3 – czasopisma transformacyjne (tylko te z listy Koalicji S - obecnie to 2534 tytuły (List of Plan S compliant transformative journals oraz ESAC Transformative Agreement Registry) oraz czasopisma z tzw. licencji krajowych lub konsorcyjnych (np. Elsevier, Cambridge University Press, Springer, T&F) – tak zwany system “Read and Publish”; tylko dla tej ścieżki możliwe jest nadawanie licencji CC BY SA; obowiązuje jedynie do końca 2024 roku.

Licencje

Spośród wszystkich licencji otwartego publikowania NCN uznaje trzy:

  1. CC BY
  2. CC BY SA – tylko dla tzw. ścieżki 3
  3. CC BY ND – wymagana jest każdorazowo zgoda NCN-u na jej zastosowanie

Wszystkie publikacje muszą posiadać informację o finansowaniu ze środków projektu NCN (łącznie z numerem grantu) oraz nadany unikalny identyfikator (najczęściej DOI).

Do 31.12.2025 akceptowane będą wszystkie licencje CC 4.0 dla ścieżki 1.

Data Steward wyjaśnia

Data steward wyjaśnia: Czasopisma transformacyjne do końca 2024 roku przekształcą się  w czasopisma otwarte. ; Czasopisma hybrydowe to czasopisma oferujące publikowanie artykułów zamkniętych i otwartych.Czasopisma transformacyjne to te czasopisma, które podpisały tzw. umowę transformacyjną (zgodnie z Planem S), deklarując się w niej, że do końca 2024 roku przekształcą się w czasopismo otwarte, oferujące autorom „złota drogę” publikowania. Jest to proces, dzięki któremu procent treści otwartych w czasopiśmie stale rośnie.

Publikowanie w czasopismach transformacyjnych może być finansowo wspierane przez NCN (jako koalicjanta Planu S) wyłącznie do końca 2024 roku!

Czasopisma hybrydowe to czasopisma oferujące model artykułów zamkniętych i otwartych w ramach jednego periodyku. Tu autor decyduje, którą ścieżkę publikowania wybierze – model OA z opłatą APC czy model subskrypcyjny (płatny dla czytelnika). Opłaty publikacyjne wydatkowane na opublikowanie pracy w czasopiśmie hybrydowym są kosztami niekwalifikowalnymi dla projektu i nie mogą pochodzić ze środków NCN.