Programy publikowania otwartego


Z programów publikowania otwartego mogą korzystać autorzy korespondencyjni afiliujący do UPWr, którzy w chwili przyjęcia artykułu do publikacji posiadają status aktywnego pracownika lub doktoranta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zaleca się korzystanie z adresów mailowych z domeny UPWr.

Status:

Aktywny. Opłaty za publikacje pokrywane są w ramach wpłaconego depozytu.

Dla kogo?

Program przeznaczony jest dla autorów korespondencyjnych afiliujących do UPWr.

Co umożliwia program?

Program obejmuje publikowanie w czasopismach T&F Open Select (czasopisma hybrydowe) i T&F Open (OA). Lista tytułów czasopism objętych programem przesłana przez wydawcę znajduje się w pliku poniżej. Na stronie wydawcy można sprawdzić aktualne informacje odnośnie do tytułów objętych programem i kosztach APC.

Jak to działa?

Autor artykułu zaakceptowanego do publikacji powinien wypełnić formularz on-line zgodnie z instrukcją wydawcy.

Uczelnia zadeklarowała kwotę depozytu do wykorzystania przez autorów (decyduje kolejność zgłoszeń dokonywanych przez autorów po przyjęciu artykułów do publikacji).

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Kontakt:
mgr Natalia Wypych

Tel.:
71 320 5203
e-mail:
natalia.wypych@upwr.edu.pl, biuro.biblioteka@upwr.edu.pl

Pliki do pobrania

Status

Aktywny. 

Program wznowiony od 1 stycznia 2024 r. z pulą 1013 artykułów na 2024 r. Do programu uprawnione są artykuły, które zostały wysłane do czasopism już w 2024 r.

Ostatnia aktualizacja 26.03.2024: zostało wykorzystane 40 artykułów z puli 1013 artykułów na 2024 r.

Umowa na licencję krajową Elsevier 2022-2024 obejmuje publikację ograniczonej liczby artykułów, które są zwolnione z opłaty Article Processing Charge (APC) (czyli tzw. “program A” w nomenklaturze z poprzedniej umowy). Program został wznowiony dla artykułów wysłanych do czasopism w 2024 r. z nową pulą 1013 artykułów i nową listą czasopism objętych programem. 

Dla kogo?

Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych do instytucji będących członkami licencji krajowej Elsevier, w tym UPWr.

Co umożliwia program?

Program od 2024 r. obejmuje 1102 czasopisma hybrydowe pochodzące z 7 kolekcji tematycznych Science Direct: Biochemistry, Genetics and Molecular Biology, Computer Science, Engineering, Health Sciences, Immunology and Microbiology, Mathematics i Physics and Astronomy; oraz z grupy Lancet.

Jak to działa?

Jedyną opłatą objętą programem jest Article Processing Charge (APC). Autorzy publikujący w programie są zwolnieni z opłaty APC, co jest prezentowane przez Elsevier w formularzu Rigts and Access jako 100% rabat. 

Jeśli organizacja, czasopismo oraz typ artykułu są objęte programem, to formularz automatycznie wyświetli autorowi opcję publikacji otwartej w ramach programu. Jeśli artykuł kwalifikuje się do programu i pula tego programu nie jest wyczerpana w momencie wypełniania formularza, to formularz wyświetli opcję zwolnienia z opłaty APC, patrz prezentacja formularza. Po wyczerpaniu dostępnej puli artykuły mimo wstępnego wyboru modelu otwartego są publikowane w modelu subskrypcyjnym.

Niektóre czasopisma pobierają dodatkowe opłaty, np. opłatę od liczby stron (“Page Charges”), opłatę za przyjęcie manuskryptu (“Submission Fee”) lub za dodatkowe usługi, które mogą być zamówione przez autora (odbitki, kolorowe rysunki w wersji drukowanej itp.). Opłaty te są opisane w instrukcjach dla autorów na stronach domowych poszczególnych czasopism oraz są wskazane w korespondencji z redakcją lub na specjalnej stronie, do której autor zostaje skierowany przez redakcję po akceptacji artykułu do druku. Opłaty te nie są podane w opisanym poniżej formularzu Rights and Access, w którym wskazana jest tylko opłata APC. Dodatkowe opłaty są rozliczane między czasopismem i autorem na podstawie osobnej faktury. Opłata “Page Charges” ma zastosowanie niezależnie od otwartego lub subskrypcyjnego modelu publikacji i wg informacji z marca 2021 r. jest stosowana przez kilkanaście czasopism, ale przy publikacji w dowolnym czasopiśmie autor powinien sprawdzić aktualne zasady na stronie danego czasopisma.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Kontakt:
mgr Natalia Wypych

Tel.:
71 320 5203
e-mail:
natalia.wypych@upwr.edu.pl, biuro.biblioteka@upwr.edu.pl

Status:

Aktywny. Koszty publikacji, w ramach dostępnej puli artykułów, finansuje WBN ze środków MEiN.

Krajowa opłata licencyjna Science pokrywa koszt publikacji w czasopiśmie Science Advances do 10 artykułów z Polski rocznie.

Program działa od 1 stycznia 2024 r. z nową pulą 10 artykułów na 2024 r.

Dla kogo?

Oferta przysługuje autorom korespondencyjnym afiliowanym w polskich instytucjach objętych licencją Science, którzy wskazali tę afiliację na stronie tytułowej artykułu.

Co umożliwia program?

Program umożliwia publikowanie w modelu open access w czasopiśmie Science Advances.  Czasopismo posiada 200 pkt. MEiN i znajduje się w wiodących dyscyplinach naukowych: inżynieria lądowa, geodezja i transport, rolnictwo i ogrodnictwo, technologia żywności i żywienia, biotechnologia i nauki biologiczne.

Jak to działa?

Wydawnictwo samo identyfikuje artykuły, ale autorzy korespondencyjni, których artykuły zostały przyjęte do druku, mogą dodatkowo kontaktować się z ICM na adres wbn@icm.edu.pl w celu skorzystania z programu.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Kontakt:

mgr Natalia Wypych

Tel.:
71 320 5203

e-mail:

natalia.wypych@upwr.edu.plbiuro.biblioteka@upwr.edu.pl

Status:

Aktywny. Koszty publikacji w wybranych czasopismach, w ramach dostępnej puli artykułów, finansuje WBN ze środków MEiN.

Program wznowiony od 8 kwietnia 2024 r. z pulą 1363 artykułów na 2024 r.

Artykuły, dla których autor wypełnił i zaakceptował finalny formularz rozliczeniowy (Open Access Systems Solution) przed otwarciem programu tj. przed 8.04.2024 r., nie zostaną włączone do programu. Wydawca nie przewidział również retroaktywacji takich artykułów.

Artykuły, które zostały wysłane do wydawcy przed otwarciem programu, ale autor korespondencyjny nie wypełnił jeszcze finalnego formularza rozliczeniowego (Open Access Systems Solution), mogą zostać objęte programem, jeżeli zostaną zaakceptowane do opublikowania.

Dla kogo?

Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych do instytucji będących członkami licencji krajowej Springer, w tym UPWr.

Co umożliwia program?

Program umożliwia autorom afiliowanym w polskich instytucjach akademickich publikowanie artykułów otwartych w czasopismach hybrydowych Springer na licencji CC-BY (lub ew. CC-BY-NC na specjalne życzenie autora). Koszty publikacji artykułów w ramach programu są pokrywane z opłaty za licencję krajową Springer ze środków MEiN. 

Program obejmuje obecnie 1983 czasopisma hybrydowe z podstawowej kolekcji Springer oraz 20 czasopism hybrydowych ADIS. Program nie obejmuje czasopism otwartych BioMed Central oraz SpringerOpen. Program obejmuje artykuły typu OriginalPaper, ReviewPaper, BriefCommunication oraz ContinuingEducation. Program nie obejmuje EditorialNotes, News, Letters. W ramach programu pokrywana jest opłata Article Processing Charge, ale nie są pokrywane opcjonalne opłaty dodatkowe za kolorowe rysunki itp.
Uwaga: czasopismo Advances in Therapy pobiera obowiązkową opłatę dodatkową Rapid Service Fee, która nie jest pokrywana z programu. Jest to jedyne czasopismo w programie stosujące taką obowiązkową opłatę i prawdopodobnie zostanie usunięte z programu w 2025 r.

Jak to działa?

Po przyjęciu artykułu do publikacji autor korespondencyjny otrzymuje email, który zawiera link służący do zakończenia procesu publikacji. Link prowadzi na stronę, na której należy kliknąć ‘Request login email’, po czym autor otrzyma drugi email z linkiem do formularza Open Access Systems Solution. W formularzu autor korespondencyjny musi wskazać swoją afiliację na liście, która zawiera instytucje objęte umowami na publikowanie otwarte ze Springerem. 


Wybrana afiliacja musi być jedną z afiliacji autora podanych w artykule. Jeśli w momencie wypełniania formularza pula artykułów w programie na dany rok nie jest jeszcze wyczerpana i system rozpozna wybraną instytucję jako należącą do programu, to formularz wyświetli informację “Open access at no cost to you”. Po kliknięciu w ‘Yes, submit for approval’ informacja o artykule zostanie wysłana do lokalnego administratora w instytucji w celu weryfikacji afiliacji. O wyniku weryfikacji autor zostanie powiadomiony emailem (prezentacja).

Więcej informacji oraz lista czasopism objętych programem znajduje się tutaj.

Kontakt:
mgr Natalia Wypych

Tel.:
71 320 5203
e-mail:
natalia.wypych@upwr.edu.pl, biuro.biblioteka@upwr.edu.pl

Status:

Aktywny dla publikacji zaakceptowanych przez wydawcę od 1.01.2023.

Dla kogo?

Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliujących do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zalecane jest korzystanie z e-maila instytucjonalnego, co ułatwi identyfikację instytucji autora.

Jak to działa?

Frontiers jest wydawcą czasopism z zakresu nauki, technologii oraz medycyny, działającym w ramach otwartego dostępu. Porozumienie zawarte z wydawcą umożliwia pracownikom naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu skorzystanie z 7,5% zniżki w opłacie za publikowanie artykułów w czasopismach Frontiers.

Kontakt:
mgr Natalia Wypych

Tel.:
71 320 5203
e-mail:
natalia.wypych@upwr.edu.pl, biuro.biblioteka@upwr.edu.pl

Status:

Aktywny.

Dla kogo?

Dla pracowników i doktorantów afiliujących do UPWr.

Jak to działa?

MDPI (Multidisciplinary Digital Publishing Institute) to akademicki wydawca ponad 200 tytułów czasopism w modelu Open Access. Udział Biblioteki Głównej w projekcie MDPI umożliwia pracownikom naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu skorzystanie z 10% zniżki w opłacie za opublikowanie artykułów w czasopismach tego wydawcy. Zniżka łączy się z innymi zniżkami takimi jak vouchery przyznawane przez MDPI.

UPWr otrzymał również stałą zniżkę 15% na korektę językową w MDPI. Zniżka nie ma wpływu na 10% zniżkę instytucjonalną na APC oraz vouchery wypracowane przez autorów. Za korektę językową wystawiona zostaje osobna faktura, która nie podlega dofinansowaniu przez bibliotekę. Prosimy o korzystanie z adresów mailowych z domeny UPWr, które zapewniają zniżkę na korektę językową.
 

Więcej informacji znajduje się w poniższym pliku.

Pliki do pobrania

W ramach umowy dostępu do bazy czasopism Emerald pracownicy naukowi UPWr mają możliwość wykorzystania 1 voucheru na publikację w otwartym dostępie (1 artykuł). 

Obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Voucher jest ważny do 31.12.2024 r. i jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliujących do UPWr.

Po zaakceptowaniu artykułu system automatycznie rozpozna instytucję (zalecane jest korzystanie z e-maila instytucjonalnego) i zaproponuje voucher. 

Po wybraniu vouchera należy potwierdzić licencję CC BY 4.0. 

Więcej informacji o publikowaniu w czasopismach Emerald