Programy publikowania otwartego


Z programów publikowania otwartego mogą korzystać autorzy korespondencyjni afiliujący do UPWr, którzy w chwili przyjęcia artykułu do publikacji posiadają status aktywnego pracownika lub doktoranta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zaleca się korzystanie z adresów mailowych z domeny UPWr.

Status

Aktywny. 

Ostatnia aktualizacja 18.09.2024: z puli 1013 pozostało 189 artykułów.

Dla kogo?

Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliujących do UPWr.

Co umożliwia program?

Autorzy publikujący w wybranych czasopismach, w ramach dostępnej puli artykułów są zwolnieni z opłaty APC. Program w 2024 r. umożliwia publikowanie w 1102 czasopismach hybrydowych pochodzących z 7 kolekcji tematycznych Science Direct: Biochemistry, Genetics and Molecular Biology, Computer Science, Engineering, Health Sciences, Immunology and Microbiology, Mathematics i Physics and Astronomy; oraz z grupy Lancet.

Jak to działa?

Program obejmuje tylko artykuły wysłane i opublikowane w 2024 r. Jeżeli publikacja spełnia kryteria i zostanie zaakceptowana do opublikowania, system wydawcy automatycznie zakwalifikuje artykuł do programu. Jeśli pula artykułów na dany rok nie została wyczerpana, autor otrzyma mail z linkiem do formularza Rights and Access. Jeśli pula programu jest nadal dostępna po wypełnieniu formularza, to autorowi automatycznie wyświetli się opcja publikacji otwartej w ramach programu i zwolnienia z opłaty APC (prezentacja formularza dla programu). Po wyczerpaniu dostępnej puli istnieje możliwość opublikowania artykułu w modelu subskrypcyjnym lub w modelu otwartym na koszt autora.

Informacja o artykule zostanie wysłana do administratora programu po stronie UPWr w celu weryfikacji afiliacji i ewentualnej akceptacji artykułu.

Szczegółowe zasady funkcjonowania programu dostępne są na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki.

Kontakt:
mgr Natalia Wypych

Tel.:
71 320 5203
e-mail:
natalia.wypych@upwr.edu.pl, biuro.biblioteka@upwr.edu.pl

W ramach umowy dostępu do bazy czasopism Emerald pracownicy naukowi UPWr mają możliwość wykorzystania 1 voucheru na publikację w otwartym dostępie (1 artykuł). 

Obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Voucher jest ważny do 31.12.2024 r. i jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliujących do UPWr.

Po zaakceptowaniu artykułu system automatycznie rozpozna instytucję (zalecane jest korzystanie z e-maila instytucjonalnego) i zaproponuje voucher. 

Po wybraniu vouchera należy potwierdzić licencję CC BY 4.0. 

Więcej informacji o publikowaniu w czasopismach Emerald

Status:

Aktywny dla publikacji zaakceptowanych przez wydawcę od 1.01.2023.

Dla kogo?

Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliujących do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zalecane jest korzystanie z e-maila instytucjonalnego, co ułatwi identyfikację instytucji autora.

Jak to działa?

Frontiers jest wydawcą czasopism z zakresu nauki, technologii oraz medycyny, działającym w ramach otwartego dostępu. Porozumienie zawarte z wydawcą umożliwia pracownikom naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu skorzystanie z 7,5% zniżki w opłacie za publikowanie artykułów w czasopismach Frontiers.

Kontakt:
mgr Natalia Wypych

Tel.:
71 320 5203
e-mail:
natalia.wypych@upwr.edu.pl, biuro.biblioteka@upwr.edu.pl

Status:

Aktywny.

Dla kogo?

Dla pracowników i doktorantów afiliujących do UPWr.

Jak to działa?

MDPI (Multidisciplinary Digital Publishing Institute) to akademicki wydawca ponad 200 tytułów czasopism w modelu Open Access. Udział Biblioteki Głównej w projekcie MDPI umożliwia pracownikom naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu skorzystanie z 10% zniżki w opłacie za opublikowanie artykułów w czasopismach tego wydawcy. Zniżka łączy się z innymi zniżkami takimi jak vouchery przyznawane przez MDPI.

UPWr otrzymał również stałą zniżkę 15% na korektę językową w MDPI. Zniżka nie ma wpływu na 10% zniżkę instytucjonalną na APC oraz vouchery wypracowane przez autorów. Za korektę językową wystawiona zostaje osobna faktura, która nie podlega dofinansowaniu przez bibliotekę. Prosimy o korzystanie z adresów mailowych z domeny UPWr, które zapewniają zniżkę na korektę językową.
 

Więcej informacji znajduje się w poniższym pliku.

Pliki do pobrania

Status:

Aktywny. Koszty publikacji, w ramach dostępnej puli artykułów, finansuje WBN ze środków MEiN.

Krajowa opłata licencyjna Science pokrywa koszt publikacji w czasopiśmie Science Advances do 10 artykułów z Polski rocznie.

Program działa od 1 stycznia 2024 r. z nową pulą 10 artykułów na 2024 r.

Aktualizacja 17.09.2024: do wykorzystania pozostało 8 artykułów.

Dla kogo?

Oferta przysługuje autorom korespondencyjnym afiliowanym w polskich instytucjach objętych licencją Science, którzy wskazali tę afiliację na stronie tytułowej artykułu.

Co umożliwia program?

Program umożliwia publikowanie w modelu open access w czasopiśmie Science Advances.  Czasopismo posiada 200 pkt. MEiN i znajduje się w wiodących dyscyplinach naukowych: inżynieria lądowa, geodezja i transport, rolnictwo i ogrodnictwo, technologia żywności i żywienia, biotechnologia i nauki biologiczne.

Jak to działa?

Wydawnictwo samo identyfikuje artykuły, ale autorzy korespondencyjni, których artykuły zostały przyjęte do druku, mogą dodatkowo kontaktować się z ICM na adres wbn@icm.edu.pl w celu skorzystania z programu.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Kontakt:

mgr Natalia Wypych

Tel.:
71 320 5203

e-mail:

natalia.wypych@upwr.edu.plbiuro.biblioteka@upwr.edu.pl

Status:

Aktywny. 

Ostatnia aktualizacja 17.09.2024: z puli 1363 pozostało 365 artykułów.

Dla kogo?

Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliujących do UPWr.

Co umożliwia program?

Autorzy publikujący w wybranych czasopismach, w ramach dostępnej puli artykułów są zwolnieni z opłaty APC. Program umożliwia autorom afiliowanym do UPWr publikowanie artykułów na licencji CC-BY (lub ew. CC-BY-NC na specjalne życzenie autora). 

Program obejmuje obecnie 1983 czasopisma hybrydowe z podstawowej kolekcji Springer oraz 20 czasopism hybrydowych ADIS (katalog). Program nie obejmuje czasopism otwartych BioMed Central oraz SpringerOpen. 

Typy artykułów objęte programem: Original Paper, Review Paper, Brief Communication oraz Continuing Education.

Jak to działa?

Program obejmuje tylko artykuły wysłane i opublikowane w 2024 r. Jeżeli publikacja spełnia kryteria i zostanie zaakceptowana do opublikowania, autor korespondencyjny  w otrzymanym formularzu Open Access Systems Solution musi wskazać swoją afiliację,  zgodną z afiliacją podaną w artykule. Jeśli w momencie wypełniania formularza pula artykułów w programie na dany rok nie jest jeszcze wyczerpana i system rozpozna wybraną instytucję jako należącą do programu, to formularz wyświetli informację “Open access at no cost to you”. Po kliknięciu w ‘Yes, submit for approval’ informacja o artykule zostanie wysłana do administratora programu po stronie UPWr w celu weryfikacji afiliacji. O wyniku weryfikacji autor zostanie powiadomiony emailem. Szczegółowa instrukcja zakończenia procesu publikacji i kwalifikacji do programu znajduje się w prezentacji.

Szczegółowe zasady funkcjonowania programu dostępne są na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki.

Kontakt:
mgr Natalia Wypych

Tel.:
71 320 5203
e-mail:
natalia.wypych@upwr.edu.pl, biuro.biblioteka@upwr.edu.pl

Status:

Aktywny. 

Ostatnia aktualizacja 19.09.2024: z puli 97 pozostało 81 artykułów. 

Dla kogo?

Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliujących do UPWr.

Co umożliwia program?

Autorzy publikujący w wybranych czasopismach, w ramach dostępnej puli artykułów są zwolnieni z opłaty APC. Program obejmuje publikowanie w czasopismach hybrydowych „Open Select” (wykaz z lipca 2024 r. - zakładka “Open Select”), oraz znajdujących się w zakładce “High Impact”. Aktualny wykaz czasopism Open Select można wygenerować na stronie wydawcy, gdzie należy zaznaczyć status „Open Select” oraz wydawnictwa ”Routlege” oraz„Taylor&Francis” (licencja nie obejmuje czasopism o statusie “Full open access” ani wydawnictwa „Dove Press”). Program obejmuje określone typy artykułów.

Jak to działa?

Program obejmuje tylko artykuły wysłane i opublikowane w 2024 r. Jeżeli publikacja spełnia kryteria, wymienione powyżej i zostanie zaakceptowana do opublikowania to system wydawcy automatycznie zakwalifikuje artykuł do programu. Jeśli pula artykułów na dany rok (w tym także w grupie “High Impact”)  nie została wyczerpana autor otrzyma email od wydawcy z potwierdzeniem zakwalifikowania do programu oraz drugi email z linkiem do formularza umowy “Author Publishing Agreement” (prezentacja dla autorów). W przypadku gdy autor zaznaczy w formularzu, że chce skorzystać z programu, artykuł zostanie skierowany do administratora w celu weryfikacji afiliacji i zaakceptowany lub odrzucony do/z programu.  Po wyczerpaniu dostępnej puli lub odrzuceniu artykułu istnieje możliwość opublikowania artykułu w modelu subskrypcyjnym lub w modelu otwartym na koszt autora.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Kontakt:
mgr Natalia Wypych

Tel.:
71 320 5203

e-mail:
natalia.wypych@upwr.edu.pl, biuro.biblioteka@upwr.edu.pl

Status:

Aktywny. Opłaty za publikacje pokrywane są w ramach wpłaconego depozytu.

Dla kogo?

Program przeznaczony jest dla autorów korespondencyjnych afiliujących do UPWr.

Co umożliwia program?

Program obejmuje publikowanie w czasopismach T&F Open Select (czasopisma hybrydowe) i T&F Open (OA). Lista tytułów czasopism objętych programem przesłana przez wydawcę znajduje się w pliku poniżej. Na stronie wydawcy można sprawdzić aktualne informacje odnośnie do tytułów objętych programem i kosztach APC.

Jak to działa?

Autor artykułu zaakceptowanego do publikacji powinien wypełnić formularz on-line zgodnie z instrukcją wydawcy.

Uczelnia zadeklarowała kwotę depozytu do wykorzystania przez autorów (decyduje kolejność zgłoszeń dokonywanych przez autorów po przyjęciu artykułów do publikacji).

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Kontakt:
mgr Natalia Wypych

Tel.:
71 320 5203
e-mail:
natalia.wypych@upwr.edu.pl, biuro.biblioteka@upwr.edu.pl

Pliki do pobrania