Aktualności

Od paczki do półki cz.1. Skąd się biorą książki?

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda droga książki zanim trafi do waszych rąk w Bibliotece? Dzisiaj uchylamy rąbka tajemnicy z naszego zaplecza. Pierwszy etap – pozyskiwanie książek.

od_paczki_do_polki_1_baner.png

Zanim książka trafi na biblioteczne półki musi przejść przez wiele rąk. Dbanie o aktualność zasobów oraz ich właściwe opracowanie to jedne z podstawowych zadań Biblioteki. Zajmują się tym pracownicy, których często na co dzień nie widzicie. Zobaczcie sami jak to wygląda.

Zakup książki

Pierwszym krokiem jest pozyskanie zasobów. Najczęściej książki trafiają do zbiorów poprzez zakupy. Bibliotekarze monitorują na bieżąco nowości rynku wydawniczego związane z profilem Uczelni, aby znalazły się jak najszybciej w Bibliotece.

W doborze wartych zakupu publikacji pomagają bibliotekarzom zgłaszane przez czytelników propozycje książek, monitoring wypożyczeń, wnikliwa analiza sylabusów przedmiotów realizowanych na naszej uczelni, śledzenie katalogów innych bibliotek o profilu rolniczo-przyrodniczym oraz recenzje publikacji zamieszczane w czasopismach i w sieci. Dzięki temu lepiej wiemy jakie książki, których nie mamy, należy zakupić lub jakich egzemplarzy powinniśmy mieć więcej. Szczególnie cenna jest informacja przekazana Bibliotece bezpośrednio przez pracowników dydaktycznych oraz naukowych, którzy najlepiej wiedzą z jakich zasobów chcą korzystać w pracy naukowo-badawczej oraz jaką literaturę polecą swoim studentom.

mikrofala.jpg
Biblioteka spełnia marzenia! Wymarzona mikrofalówka stoi w Bee&Chill Patio

A potrzeby użytkowników mogą być czasami bardzo… nietypowe. „Czasami w skrzynce oczekującej na sugestie użytkowników znaleźć można dość osobliwe propozycje. Raz wyjęliśmy z niej kartkę z prośbą o mikrofalówkę do strefy wspólnej nauki. I nawet tę prośbę udało się nam spełnić! Mikrofalówka stoi w Bee&Chill Patio” – wspomina Magda, pracownica Działu Zarządzania Zasobami. „Oczywiście głównie znajdujemy w niej propozycje książek – to bardzo nas cieszy, więc zachęcamy do częstszego dzielenia się swoimi pomysłami”.

Książki z darów

Nowe nabytki trafiają też do biblioteki w postaci darów od pracowników lub innych instytucji oraz bibliotek. Nie wszystkie przekazane książki mogą jednak zostać włączone do zbiorów. Publikacje, które otrzymujemy z darów przechodzą proces selekcji, który polega na wyborze cenniejszych i użytecznych materiałów. Jeżeli jakąś książkę już mamy w nadmiarze, lub nie pasuje do tematyki zbiorów, może zostać oddana na półki Bookcrossingu, znajdujące się w Czytelni Pracy Grupowej / Strefie Chillout oraz w Bibliotekach Wydziałowych. Stamtąd wszyscy chętni mogą zabrać te książki do domu.

Niespodzianek mogą dostarczyć nie tylko książki w darach, ale też wydawcy czasopism. „W czasopismach pojawiają się czasami ciekawe dodatki. Przeglądamy numer czasopisma, a tu nagle wypada jakaś próbka sznurka do wiązania wędlin, próbki materiałów opakowań, a nawet saszetki z płynnym miodem! Ten ostatni nieco nabałaganił i posklejał kartki <<Naszego Rzepaku>>... Na szczęście sobie z tym poradziłyśmy i możecie spokojnie z niego korzystać” – wspomina Magda.

Porządek musi być

Zanim nowości trafią do kolejnego etapu – opracowania książki – muszą zostać wpisane do inwentarza. Każda pozycja uzyskuje w nim swój unikalny numer oraz opis składający się z autorów i tytułu książki oraz sygnatur – indywidualnych kodów przypisanych do każdego egzemplarza. Znajdziemy tam wszystkie z ponad 251 000 egzemplarzy książek (naukowych i beletrystyki) oraz czasopism dostępnych w Bibliotece Głównej oraz Bibliotekach Wydziałowych.

ksiega_inwentarzowa_grafika.png
Pierwotnie inwentarze prowadzone były w formie papierowej (z lewej), obecnie jego rolę przejął system biblioteczny (z prawej)

Dzięki nadanej sygnaturze możliwe jest przeprowadzanie skontrum, czyli kontroli stanu księgozbioru w celu wykrycia zaginionych/zagubionych książek. Oprócz tego bibliotekarze monitorują egzemplarze publikacji zniszczonych, uszkodzonych lub nieaktualnych, które po procesie selekcji są usuwane ze zbiorów. Jest to tak zwana melioracja zbiorów, która pozwala nam zachować powierzchnię magazynową.

Nie tylko książki

Książki to nie jedyne rzeczy gromadzone przez Bibliotekę. Posiadamy pokaźny zbiór czasopism bieżących oraz archiwalnych, które dostępne są dla wszystkich odwiedzających Bibliotekę w Czytelni Czasopism Bieżących. Wybrane czasopisma można również zamówić, a korzystając z nowego Książkomatu odebrać w dogodnej dla siebie porze.

Odskocznią od nauki mogą być nasze zbiory beletrystyczne: powieści, reportaże i biografie oraz gry planszowe. Dbamy także o dostęp do książek popularnonaukowych o różnorodnej tematyce.

zakupy.jpg
Nowości zanim trafią do opracowania muszą zostać wpisane do inwentarza

Wśród zakupów bibliotecznych są również książki elektroniczne. Można je wyszukać z poziomu Multiwyszukiwarki lub zajrzeć bezpośrednio do baz, w których się znajdują. Do takich baz należy IBUK Libra, która zawiera książki z różnych dziedzin nauki, opublikowane przez czołowych polskich wydawców. Wykupiona przez Bibliotekę subskrypcja umożliwia dostęp do pełnych tekstów wybranych książek z zakresu ekonomii, nauk ścisłych i przyrodniczych oraz informatyki.

Więcej baz z pełnotekstowym dostępem do książek oraz czasopism znajdziecie poprzez wyszukiwarkę e-zasobów.

Wśród zgromadzonych przez Bibliotekę materiałów są również zbiory specjalne. Posiadamy mapy, pomoce dydaktyczne, gry edukacyjne w różnych językach (angielski, ukraiński, niemiecki, chiński). Możesz u nas również znaleźć fiszki, które trafiły do nas w ramach fiszkobrania. Nowe fiszki stale do nas napływają. Można je zostawiać w pudełku znajdującym się w Czytelni Ogólnej

Zaproponuj zakup

W kompletowaniu zbiorów bibliotecznych ważne jest poznanie potrzeb użytkowników. W związku z tym na stronie Biblioteki dostępny jest formularz Zaproponuj zakup, przez który każdy może zgłosić brakujące w zasobach Biblioteki mateiały: książki, czasopisma, bazy. O potrzebnych materiałach można również informować bezpośrednio bibliotekarzy – szczególnie czekają na to pracownicy Działu Zarządzania Zasobami. Na miejscu w bibliotece dostępna jest również tradycyjna skrzyneczka, do której można wrzucić swoje propozycje do zakupu oraz uwagi na temat funkcjonowania biblioteki.

Już wkróce kolejne części!

Zobacz też:


Autorzy: Paweł Dworaczek
Emilia Czerniejewska
Magdalena Stępień
Karolina Gruszka