Tydzień Otwartego Dostępu 2022: Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej

Tegorocznym tematem przewodnim Tygodnia Otwartego Dostępu jest sprawiedliwość klimatyczna. Dzielenie się wiedzą jest prawem człowieka, a walka z kryzysem klimatycznym wymaga szybkiej wymiany wiedzy ponad granicami. Do promocji Open Access dołączamy i my.

Open Access Week

Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu (International Open Access Week) to inicjatywa promująca otwarty dostęp do wyników badań i popularyzująca wiedzę na temat otwartych modeli komunikacji naukowej. Od ponad dekady osoby prywatne, instytucje i organizacje z całego świata angażują się w promocję Open Access.

Tegoroczne hasło przewodnie, wybrane przez Komitet Doradczy Tygodnia Otwartego Dostępu, jest okazją do podjęcia wspólnych działań i podniesienia świadomości na temat roli otwartej nauki w dążeniu do sprawiedliwości klimatycznej.

Open Access (OA) na UPWr

Biblioteka UPWr już od lat wspiera społeczność UPWr w korzystaniu z otwartych zasobów oraz promuje otwarte modele komunikacji naukowej. W tym tygodniu przypominamy się z naszymi stałymi działaniami.

Otwarte zasoby w sieci – zawsze blisko ciebie

Przez nieskończoność zasobów powszechnie dostępnych w sieci w każdej chwili poprowadzą was bibliotekarze z UPWr. Pomogą oni wyszukać materiały OA oraz wskażą platformy internetowe, które z pewnością będą przydatne na studiach lub w pracy naukowej. Wystarczy przyjść do Biblioteki albo zgłosić się na szkolenie lub konsultacje indywidualne. Mamy również przygotowaną listę wyselekcjonowanych polskich czasopism w wolnym dostępie. Mało? Więcej materiałów znajduje się w e-zasobach. Można także skorzystać z Multiwyszukiwarki i zawęzić wyszukiwanie do publikacji w OA.

Przez nieskończoność zasobów powszechnie dostępnych w sieci w każdej chwili poprowadzą was bibliotekarze z UPWr.

W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Wypożyczalnią: telefonicznego (71 320 5155 / 71 320 5449), mailowego (wypozyczalnia.bg@upwr.edu.pl / obsluga.uzytkownika@upwr.edu.pl) lub za pomocą czatu.

Programy publikowania otwartego – wspieramy pracę naukowców

Open Access Week

Otwarte publikowanie przynosi mnóstwo korzyści – zapewnia dostęp szerszemu gronu odbiorców, zwiększa cytowalność, otwiera na nową współpracę na arenie międzynarodowej. Co więcej, autorzy finansujący publikacje ze środków publicznych, zgodnie z założeniami planu S zobowiązani są do ich przedstawienia w otwartym dostępie. Warto więc skorzystać z oferty programów dofinansowania publikowania otwartego, w których uczestniczy Biblioteka. Możesz zgłosić się do nas, aby uzyskać informacje, jak otrzymać wsparcie w publikowaniu w wydawnictwach Taylor & Francis, Elsevier, Springer czy MDPI.

Wyjaśnień oraz pomocy w zdobyciu środków z programów publikowania otwartego udzielają pracownicy Działu Zarządzania Zasobami. Masz już gotowy artykuł? Zadzwoń na numer 71 320 5271 lub napisz na adres: gromadzenie.zbiorow@upwr.edu.pl. Zdobycie funduszy nigdy nie było tak łatwe.

Otwarte Dane Badawcze – pomogą Data Stewardzi

Udostępnianie w OA nie ogranicza się tylko do publikowania otwartych artykułów. Kolejnym jego aspektem jest otwieranie danych badawczych. Profesjonalnej pomocy w tym zakresie udzielą nasi Data Stewardzi, których rolą jest wspieranie badaczy w zarządzaniu danymi. Udostępnienie danych niesie za sobą liczne zalety – wpływa na cytowalność, uwiarygodnia wyniki, porządkuje pracę badawczą oraz zapewnia archiwizację danych. Jeżeli aplikujesz na przykład do projektów NCN, Data Stewardzi pomogą również stworzyć Plan Zarządzania Danymi Badawczymi.

Już teraz umów się z Data Stewardem telefonicznie (71 320 5156) lub mailowo (informacja.naukowa@upwr.edu.pl). Możesz też w każdej chwili przyjść na szybką poradę do Działu Dokumentacji i Informacji Naukowej.

Mamy również specjalne vouchery na zdeponowanie danych badawczych w Moście Wiedzy, jednym z największych polskich repozytoriów danych. Zostały ostatnie sztuki!

Tydzień Otwartego Dostępu na UPWr

Tydzień Otwartego Dostępu pod hasłem Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej zakończy się 30 października, ale my pozostajemy do waszej dyspozycji przez cały rok. Nie wahajcie się zajrzeć do Biblioteki. Nasi eksperci czekają!

Logo International Open Access Week

Zajrzyj po więcej