Aktualności

Zagubiony w sieci? Mamy dla Ciebie rozwiązanie

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Zagubiony w sieci? Nie wiesz jak wyszukać materiały? Chcesz zaoszczędzić swój czas? Nie wahaj się i zgłoś się na szkolenia biblioteczne, gdzie dowiesz się o najlepszych metodach wyszukiwania w sieci, obszernych zasobach biblioteki oraz zaoszczędzisz czas przy pisaniu prac dzięki menedżerom bibliograficznym. Zobacz jakie wsparcie oferujemy.

Biblioteka – najlepsze źródło informacji

Umiejętne wyszukiwanie i korzystanie z zasobów w sieci jest kluczowym elementem procesu uczenia się. Szum informacyjny obecny w internecie może utrudniać znalezienie najlepszych, potwierdzonych i rzetelnych źródeł. Standardowe korzystanie z wyszukiwarki Google to często za mało, by dotrzeć do zweryfikowanych badań. Nie indeksuje ona również całej zawartości sieci – pomijane są zasoby dostępne tylko przez sieć biblioteczną po zalogowaniu. To informacyjne nieuporządkowanie można ograniczyć, korzystając z zaawansowanych technik wyszukiwania lub z alternatywnych wyszukiwarek.

post_szkolenie_-_komeptrencje_informacyjne.png

Przydatna w rozwijaniu kompetencji informacyjnych jest znajomość narzędzi oraz stron, które wspierają w wyszukiwaniu oraz organizacji materiału. Na stronie Biblioteki umieszczona jest lista źródeł elektronicznych zebranych i opracowanych przez bibliotekarzy, które będą pomocne podczas pisania prac naukowych. Znajdują się na niej setki zakupionych przez Bibliotekę wyselekcjonowanych i zweryfikowanych baz, czasopism oraz książek. Dostęp do nich można uzyskać po zalogowaniu.

Dla poszukujących sprawdzonych źródeł naukowych dostępna jest Multiwyszukiwarka oraz lista e-baz dostępnych w Bibliotece. Inne ciekawe pomoce zebrane są na liście przydatne narzędzia.

Uzyskane kompetencje informacyjne pozwalają na śmiałe korzystanie z różnych strategii wyszukiwania, aby efektywnie odnaleźć odpowiedzi na zadane pytanie. Wsparcia w kształceniu tych umiejętności udziela Biblioteka poprzez szkolenia skrojone na potrzeby użytkowników.

Korzystaj z wiedzy Biblioteki – zgłoś się na szkolenia

Biblioteka proponuje użytkownikom spersonalizowane szkolenia – według potrzeb i na zamówienie. Omawiane są na nich podstawy korzystania z Biblioteki, wyszukiwania w sieci i korzystania z zasobów oraz używania menedżerów bibliograficznych.

    • Zasoby biblioteki na wyciągnięcie ręki

    Zasoby biblioteki na wyciągnięcie ręk - wiedza „w pigułce”  o najbardziej przydatnych zasobach ; Wykorzystanie e-zasobów w procesie pisania prac dyplomowych - tajniki sprawnego wyszukiwania zasobów w sieci oraz menedżera bibliograficznego Mendeley

    W czasie szkolenia masz szansę przypomnieć sobie podstawy korzystania ze zbiorów (zapisy, limity wypożyczeń). Dowiesz się, jak poruszać się po największych krajowych oraz międzynarodowych bazach danych, oraz jakie zasoby ma w swojej ofercie Biblioteka. Uzyskasz informacje o najbardziej przydatnych zasobach, które wspomogą Cię w nauce oraz w przygotowaniu prac. Dzięki nam odkryjesz rzeczy, o których nawet Google nie wie.

    • Wykorzystanie e-zasobów w procesie pisania prac dyplomowych

    To szkolenie wprowadzi w tajniki sprawnego wyszukiwania zasobów w sieci oraz oswoi menedżera bibliograficznego Mendeley – jest to program, który ułatwia gromadzenie literatury do prac. Jednym kliknięciem stworzysz przypis czy bibliografię. Już nigdy nie zgubi się źródło cytatu! Faseta, operator Boole’a czy znaki maskujące nie będą Ci obce!

    Eksperci Biblioteki chętnie przygotują również specjalne, skrojone na miarę szkolenia z innej tematyki. Oferta dotyczy m.in. korzystania z norm, zasobów specjalistycznych sieci oraz repozytoriów czy też używania Scopus oraz Web of Science. Służymy pomocą w rozwiewaniu wątpliwości, jak dotrzeć najsprawniej do potrzebnych zasobów oraz informacji na temat dostępnych w sieci źródeł – w Dziale Dokumentacji i Informacji Naukowej oraz u dyżurujących bibliotekarzy w Wypożyczalni i Czytelni.

    Więcej informacji o szkoleniach bibliotecznych na stronie.

    Przedmiot „Edukacja z zakresu wyszukiwania i zarządzania informacją w źródłach elektronicznych, serwisach i bazach danych” – już w semestrze letnim 22/23

    W ofercie Biblioteki mamy przedmiot fakultatywny „Edukacja z zakresu wyszukiwania i zarządzania informacją w źródłach elektronicznych, serwisach i bazach danych”.

    Jest on odpowiedzią na potrzeby studentów związane z systematyzowaniem i porządkowaniem nabywanych kompetencji informacyjnych. Zajęcia obejmą takie zagadnienia jak źródła informacji, ich typologię oraz kryteria oceny wiarygodności. Prezentowane będą zasoby oraz metody i narzędzia służące do korzystania z nich, stosowane w bibliotece naukowej.

    Uczestnicy poznają dostępne bazy bibliograficzno-abstraktowe i pełnotekstowe, platformy cyfrowe udostępniające bazy, czasopisma i książki w formie elektronicznej (licencjonowane i w modelu Open Access), możliwości Multiwyszukiwaki oraz katalogów bibliotecznych.

    Stanowi on kontynuację przedmiotu oferowanego w ramach projektu „POWER na UPWr  – kompleksowy program rozwoju uczelni”. Przedmiot w wymiarze 5 godz. skierowany jest do studentów 6. semestru studiów I stopnia (licencjackich, inżynierskich) oraz 10. semestru jednolitych magisterskich. Zajęcia realizowane są w jednym bloku, w wyznaczonym wcześniej terminie. Obowiązują zapisy poprzez system USOS.

    Pytaj, zadzwoń, przyjdź!

    Zainteresowanych rozwijaniem swoich kompetencji informacyjnych zachęcamy do zgłaszania się na szkolenia biblioteczne. Jest to doskonałe rozwiązanie, pozwalające zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności, które wspomogą krytyczną selekcję oraz syntezę treści wyszukiwanych w sieci.

    W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Działem Dokumentacji i Informacji Naukowej, tel. 71 320 5156 lub mail informacja.naukowa@upwr.edu.pl. Możesz też uzyskać pomoc w Wypożyczalni, tel. 71 320 5155 / 71 320 5449, mailowo wypozyczalnia.bg@upwr.edu.pl / obsluga.uzytkownika@upwr.edu.pl, lub za pomocą czatu.

    Zobacz więcej:


    Autor: Paweł Dworaczek